73x44.00-32 Goodyear Farm Logger Lug III Flotation HF-4 L (20 Ply), 180B 100%
Stock Number:
YL39R6
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Extra-wide tread for high flotation in wet terrain while providing low ground penetration to minimize environmental impact
- Special forestry compound for increased resistance to tread chunking and tearing
- Four steel belted construction provides excellent penetration resistance
| Stock No. | YL39R6 |
| Brand | Goodyear Farm |
| Model/Style | Logger Lug III Flotation |
| Tread Style | (HF-4) High Flotation Extra Deep Tread |
| Tire Size | 73x44.00-32 |
| Rim Width | 36" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 46 (71.41" - 75.25") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 1615.0 |
| Diameter | 74.2 |
| Width | 41.8 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 41.9 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | L (20 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | 180B |
| Load Limit Single | 17600 lbs / 7983 kgs |
| Load Limit Dual | 15488 lbs / 7025 kgs |
| Load Limit Triple | 14432 lbs / 6546 kgs |
| Max PSI | 50 |