20.8-38 Starmaxx TR-95 R-1 G (14 Ply), 100%
Stock Number:
TR590
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
- Unique lug design and geometry efficiently keep the tread pattern
- offer outstanding traction and self-cleaning features
- Strong carcass structure supports high load capacity.
- Strong durable carcass structure
- special tread compound improves resistance against cuts and wears
| Stock No. | TR590 |
| Brand | Starmaxx |
| Model/Style | TR-95 |
| Tread Style | (R-1) Agricultural Regular Tread |
| Tire Size | 20.8-38 |
| Rim Width | 18" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 46 (71.41" - 75.25") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TT) Tubetype |
| Weight | 387.0 |
| Diameter | 72.4 |
| Width | 20.8 |
| Rolling Circumference | 218.5 |
| Static Load Radius | 33.4 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | G (14 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | |
| Load Limit Single | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Dual | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Triple | 0 lbs / 0 kgs |
| Max PSI | 34 |