17.5R25 Nokian GRS G-2/L-2 153A8 100%
Stock Number:
T493560
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
A Special Radial Tire Designed Particularly For Road Graders, It's Also Suitable For Wheel Loaders And Excavators When Winter Grip Is Needed.
- Good winter driving characteristics
- Excellent driving comfort and response for transition driving
- Grip and durability for demanding use
| Stock No. | T493560 |
| Brand | Nokian |
| Model/Style | GRS |
| Tread Style | (G-2) Grader Traction Tread, (L-2) Loader and Dozer Traction Tread |
| Tire Size | 17.5R25 |
| Rim Width | 14" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 40 (52.31" - 54.95") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 261.1 |
| Diameter | 53.1 |
| Width | 17.5 |
| Rolling Circumference | 159.1 |
| Static Load Radius | 23.8 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 153A8 |
| Load Limit Single | 8050 lbs / 3651 kgs |
| Load Limit Dual | 7084 lbs / 3213 kgs |
| Load Limit Triple | 6601 lbs / 2994 kgs |
| Max PSI | 44 |