600/50-22.5 Nokian Forest King TRS 2 L-2 L (20 Ply), 159A8 100%
Stock Number:
T445618
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Nokian Tyres Forest King TRS 2 is a traction pattern tire for forestry forwarders and harvesters up to 15 ton in weight. Its great features include shoulder design optimized for lateral grip and the unique Super Shovel lug design that improves traction. Forest King TRS 2 works great with or without tracks.
- Wide tread for low ground pressure and excellent traction
- Proven very good self cleaning
- New shoulder design gives excellent lateral grip
- Perfect fit for tracks designed for Nokian Forest King TRS tyres
- High groove bottom on the shoulder gives added support to the the track paws and greater puncture resistance
- New Super Shovel lug design provides superior traction
- Steel fortification against punctures
| Stock No. | T445618 |
| Brand | Nokian |
| Model/Style | Forest King TRS 2 |
| Tread Style | (L-2) Loader and Dozer Traction Tread |
| Tire Size | 600/50-22.5 |
| Rim Width | 20" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 37 (44.61" - 46.95") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TT) Tubetype |
| Weight | 313.0 |
| Diameter | 46.1 |
| Width | 23.6 |
| Rolling Circumference | 139.8 |
| Static Load Radius | 21.0 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | L (20 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | 159A8 |
| Load Limit Single | 9650 lbs / 4377 kgs |
| Load Limit Dual | 8492 lbs / 3851 kgs |
| Load Limit Triple | 7913 lbs / 3589 kgs |
| Max PSI | 73 |