710/55R34 Nokian Forest Rider R-1 178A8 100%
Stock Number:
T445455
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Unlike previous forestry tyres, Nokian Forest Rider has radial structure. That gives it an impressive grip even on slippery and difficult routes as well as a more comfortable ride. Compared to a cross-ply tyre, the Nokian Forest Rider has better traction, running capacity and lower rolling resistance.
- Optimised rib pattern
- Large contact patch
- Low ground pressure
- Sturdy sidewall construction
- Low rolling resistance
- Cleans effortlessly and reduces fuel consumption
- Provides excellent traction
- Reduces stress to terrain
- Gives driving comfort and minimizes considerably vibration
- Provides puncture protection and gives superb operational stability
| Stock No. | T445455 |
| Brand | Nokian |
| Model/Style | Forest Rider |
| Tread Style | (R-1) Agricultural Regular Tread |
| Tire Size | 710/55R34 |
| Rim Width | 23", 24" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 44 (64.36" - 67.70") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 665.4 |
| Diameter | 64.6 |
| Width | 28.0 |
| Rolling Circumference | 195.9 |
| Static Load Radius | 29.7 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 178A8 |
| Load Limit Single | 16500 lbs / 7484 kgs |
| Load Limit Dual | 14520 lbs / 6586 kgs |
| Load Limit Triple | 13530 lbs / 6137 kgs |
| Max PSI | 58 |