25/11.00-12 OTR 440 Mag Off Road ATV C (6 Ply), 100%
Stock Number:
T251112002
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
he OTR 440 MAG is designed for traction, shock absorption, stability and a smooth ride; which makes the 440 MAG the ideal RTV offroad tire. Best use on RTVs, this durable tire is available with Flat-Proofing technology so you can ride your tire longer and farther in rougher conditions.
- Designed for traction, shock absorption, stability and smooth ride
- Ideal for RTV off-road use
- Durable 6-ply construction
- Supports higher load ratings than ATV tires
| Stock No. | T251112002 |
| Brand | OTR |
| Model/Style | 440 Mag Off Road |
| Tread Style | (ATV) All Terrain Vehicle |
| Tire Size | 25x11.00-12 |
| Rim Width | 8.5", 8.75", 9" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 25 (23.81" - 25.15") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 25.0 |
| Diameter | 25.1 |
| Width | 11.2 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 0.0 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | C (6 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | |
| Load Limit Single | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Dual | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Triple | 0 lbs / 0 kgs |
| Max PSI | 7 |