420/85R28 Speedways SR888 R-1 139A8 100%
Stock Number:
SR04SS
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Radial tire with balanced characteristics for a wide range of applications both in the field and on the road
- Larger ground contact patch makes the tire well suited for handling grassland
- Long service life thanks to the use of a wear resistant tread compound
- Deeper tread providing longer tyre life
- Prominent Rim Guard, protecting rim flange from damage
| Stock No. | SR04SS |
| Brand | Speedways |
| Model/Style | SR888 |
| Tread Style | (R-1) Agricultural Regular Tread |
| Tire Size | 420/85R28 |
| Rim Width | 13.5", 13", 14.25", 14.5", 14.63", 14", 15" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 41 (54.96" - 57.80") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 224.0 |
| Diameter | 56.1 |
| Width | 16.6 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 25.0 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 139A8 |
| Load Limit Single | 5360 lbs / 2431 kgs |
| Load Limit Dual | 4716 lbs / 2139 kgs |
| Load Limit Triple | 4395 lbs / 1993 kgs |
| Max PSI | 23 |