500/60R22.5 Goodyear Farm Super Flotation Radial I-3 162B 100%
Stock Number:
SPF429
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Agricultural I-3 Radial Traction Implement tire Designed for High Flotation for Tillage, Hay and Liquid Fertilizer Tanks.
- Radial construction
- Design for free roll or light ground traction applications
- For rugged performance applications
| Stock No. | SPF429 |
| Brand | Goodyear Farm |
| Model/Style | Super Flotation Radial |
| Tread Style | (I-3) Agricultural Implement Traction Tread |
| Tire Size | 500/60R22.5 |
| Rim Width | 16" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 37 (44.61" - 46.95") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 218.95 |
| Diameter | 46.7 |
| Width | 19.1 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 20.9 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 162B |
| Load Limit Single | 10500 lbs / 4762 kgs |
| Load Limit Dual | 9240 lbs / 4191 kgs |
| Load Limit Triple | 8610 lbs / 3905 kgs |
| Max PSI | 46 |