18.4-28 Goodyear Farm Industrial Sure Grip R-4 F (12 Ply), 100%
Stock Number:
SG1158
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Agricultural R-4 Bias tire Suitable for Industrial Tractor / Construction.
- Reinforced lugs
- Strong cut-resistant carcass
- Wide sturdy tread lugs
- Even tread wear and stability for industrial use
- Provides protection against punctures and abrasions
- Good traction in sandy soil and improved wear on harsh abrasive surfaces
| Stock No. | SG1158 |
| Brand | Goodyear Farm |
| Model/Style | Industrial Sure Grip |
| Tread Style | (R-4) Agricultural Industrial Tractor |
| Tire Size | 18.4-28 |
| Rim Width | 16" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 42 (57.81" - 61.00") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 228.81 |
| Diameter | 58.1 |
| Width | 18.8 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 26.2 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | F (12 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | |
| Load Limit Single | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Dual | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Triple | 0 lbs / 0 kgs |
| Max PSI | 36 |