380/85R28 Vredestein Traxion 85 R-1 133B 99%
Stock Number:
RT013243
NEW_TAKEOFF
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Conditions
| Condition Notes | |
| Condition |
Grade
A
GRADE ATires & Tracks - In very good condition with a clean casing, no repairs, no damage and no weathering.NOTE: Tread remaining does not affect the product’s Condition grade. Wheels & Hardware - Product is like new with no noticeable repairs or damage. Refurbished products may be Grade A.
GRADE BTire & Tracks - In average condition with some possible weathering. Expect normal wear and tear and/or minor repairs.Wheels & Hardware - In average condition with some possible fading, scratches, light rust and/or minor repairs.
GRADE CTire & Tracks - Usable but in poor condition. Likely to have moderate to heavy stubble, weathering and/or repairs.Wheels & Hardware - Usable but in poor condition. Likely to have poor paint, moderate to heavy rust, and noticeable damage and/or repairs. |
| Tread Depth Remaining | 99% |
| Chips/Chunking/Cuts | Heavy |
| Road Wear | None |
| Weathering/Dry Rot | None |
| Stubble | None |
| Bead Damage/Bent/Chipped | None |
| Blistering-SW/Liner or Face | None |
| Casing Cracks | None |
| Repairs Completed | Vulcanized Section Repair-Sidewall |
| Warranty | 2 Year Black Gold Warranty |
| Mfg Date Code | 2021 |
| Required Product | None |
Specifications
The standard for medium class tractors
- Non-parallel tread lugs ensure optimal self-cleaning ability.
- Rounded shoulders prevents damage to the turf and sensitive crop areas.
- Reinforced bead design
- Distinctive curved cleats
- Excellent self-cleaning and improved traction
- Optimal stability at high speeds
- Improved ride and long lifespan
| Stock No. | RT013243 |
| Brand | Vredestein |
| Model/Style | Traxion 85 II |
| Tread Style | (R-1) Agricultural Regular Tread |
| Tire Size | 380/85R28 |
| Rim Width | 11.25", 11.5", 11.75", 11", 12" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 40 (52.31" - 54.95") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 180.0 |
| Diameter | 53.0 |
| Width | 16.0 |
| Rolling Circumference | 157.0 |
| Static Load Radius | 25.0 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 133B |
| Load Limit Single | 4540 lbs / 2059 kgs |
| Load Limit Dual | 3995 lbs / 1812 kgs |
| Load Limit Triple | 3722 lbs / 1688 kgs |
| Max PSI | 23 |