360/70R24 Starmaxx TR-110 R-1W 119B 100%
Stock Number:
RK430
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
- Special tread compound provides high level of resistance against wear and cuts.
- Tread profile provides exceptional traction and high performance throughout the tire’s lifespan while enhancing resistance against tread base fatigue.
- Offers excellent self-cleaning feature.
- Special structure improves flotation on soft terrains and ensures a comfortable ride at all operating conditions
- Low rolling resistance leads to maximum fuel efficiency.
- Wider footprint offers lower soil compaction.
| Stock No. | RK430 |
| Brand | Starmaxx |
| Model/Style | TR-110 |
| Tread Style | (R-1W) Agricultural Deep Tread/Wet Soil |
| Tire Size | 360/70R24 |
| Rim Width | 10.38", 10.5", 10.75", 10", 11.25", 11.5", 11.75", 11", 12" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 37 (44.61" - 46.95") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 128.0 |
| Diameter | 45.4 |
| Width | 14.1 |
| Rolling Circumference | 135.2 |
| Static Load Radius | 20.4 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 119B |
| Load Limit Single | 3000 lbs / 1360 kgs |
| Load Limit Dual | 2640 lbs / 1197 kgs |
| Load Limit Triple | 2460 lbs / 1115 kgs |
| Max PSI | 23 |