14.5/75-16.1 Galaxy Industrial Rib Ultra SL F-3 H (16 Ply), 99%
Stock Number:
NTS-170981
USED
TIRE
Availability
1
Available for pickup
now at Redwood Falls, MN
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Conditions
| Condition Notes | |
| Condition |
Grade
B
GRADE ATires & Tracks - In very good condition with a clean casing, no repairs, no damage and no weathering.NOTE: Tread remaining does not affect the product’s Condition grade. Wheels & Hardware - Product is like new with no noticeable repairs or damage. Refurbished products may be Grade A.
GRADE BTire & Tracks - In average condition with some possible weathering. Expect normal wear and tear and/or minor repairs.Wheels & Hardware - In average condition with some possible fading, scratches, light rust and/or minor repairs.
GRADE CTire & Tracks - Usable but in poor condition. Likely to have moderate to heavy stubble, weathering and/or repairs.Wheels & Hardware - Usable but in poor condition. Likely to have poor paint, moderate to heavy rust, and noticeable damage and/or repairs. |
| Tread Depth Remaining | 99% |
| Chips/Chunking/Cuts | Light |
| Road Wear | None |
| Weathering/Dry Rot | None |
| Stubble | None |
| Bead Damage/Bent/Chipped | Moderate |
| Blistering-SW/Liner or Face | None |
| Casing Cracks | None |
| Repairs Completed | Spot Repair-Bead |
| Warranty | 2 Year Black Gold Warranty |
| Mfg Date Code | N/A |
| Required Product | Sealant |
Specifications
The Galaxy Industrial Rib Ultra is designed to provide excellent directional stability on the front of two wheel drive backhoes. The Industrial Rib Ultra features reinforced sidewalls to deliver superior protection against cuts and snags.
- Designed for use on the front of two wheel drive backhoes
- Reinforced sidewalls protect the tire from damage for a longer tread life
- F-3 tread pattern enhances traction
- Optimized design improves maneuverability and control
- Tubeless construction
| Stock No. | NTS-170981 |
| Brand | Galaxy |
| Model/Style | Industrial Rib Ultra SL |
| Tread Style | (F-3) Industrial Traction Tread |
| Tire Size | 14.5/75-16.1 |
| Rim Width | 11" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 33 (36.21" - 38.20") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 104.0 |
| Diameter | 37.3 |
| Width | 14.4 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 16.9 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | H (16 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | |
| Load Limit Single | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Dual | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Triple | 0 lbs / 0 kgs |
| Max PSI | 40 |