460/70R24 Alliance 580 AGRO Industrial R-4 159B 65%
Stock Number:
NTS-170837
USED
TIRE
Availability
1
Available for pickup
now at Redwood Falls, MN
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Conditions
| Condition Notes | |
| Condition |
Grade
B
GRADE ATires & Tracks - In very good condition with a clean casing, no repairs, no damage and no weathering.NOTE: Tread remaining does not affect the product’s Condition grade. Wheels & Hardware - Product is like new with no noticeable repairs or damage. Refurbished products may be Grade A.
GRADE BTire & Tracks - In average condition with some possible weathering. Expect normal wear and tear and/or minor repairs.Wheels & Hardware - In average condition with some possible fading, scratches, light rust and/or minor repairs.
GRADE CTire & Tracks - Usable but in poor condition. Likely to have moderate to heavy stubble, weathering and/or repairs.Wheels & Hardware - Usable but in poor condition. Likely to have poor paint, moderate to heavy rust, and noticeable damage and/or repairs. |
| Tread Depth Remaining | 65% |
| Chips/Chunking/Cuts | Moderate |
| Road Wear | Light |
| Weathering/Dry Rot | None |
| Stubble | Light |
| Bead Damage/Bent/Chipped | None |
| Blistering-SW/Liner or Face | None |
| Casing Cracks | None |
| Repairs Completed | Patch or Boot, Spot Repair-Sidewall |
| Warranty | 2 Year Black Gold Warranty |
| Mfg Date Code | 2021 |
| Required Product | Sealant |
Specifications
Agricultural Steel-Belted Radial R-4 tire Suitable for Industrial Tractor/Construction Service.
- Unique tread pattern design
- Special carcass construction
- Extremely puncture resistant steel-belted package
- Strong grip and high traction on soft surfaces as well as a comfortable ride on hard surfaces
- Lends high machine stability on sloppy terrain and complete puncture protection
- Makes for a highly durable and long-lasting tire
| Stock No. | NTS-170837 |
| Brand | Alliance |
| Model/Style | 580 AGRO Industrial |
| Tread Style | (R-4) Agricultural Industrial Tractor |
| Tire Size | 460/70R24 |
| Rim Width | 15" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 38 (46.96" - 49.65") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 230.87 |
| Diameter | 49.2 |
| Width | 18.2 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 22.3 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 159B |
| Load Limit Single | 9650 lbs / 4377 kgs |
| Load Limit Dual | 8492 lbs / 3851 kgs |
| Load Limit Triple | 7913 lbs / 3589 kgs |
| Max PSI | 58 |