Stock Number: NTS-168925
USED TIRE
https://store.ntstiresupply.com/web/image/product.template/168925/image_1920?unique=79796cd
Not Available For Sale
/ea
    This combination does not exist.
    Availability
    1 Available for pickup now at Redwood Falls, MN
    Shipping & Delivery
    Nationwide shipping is available for this item.
    Conditions
    Condition Notes
    Condition Grade B
    GRADE A
    NOTE: Tread remaining does not affect the product’s Condition grade.
    GRADE B
    GRADE C
    Tread Depth Remaining 50%
    Chips/Chunking/Cuts Light
    Road Wear Moderate
    Weathering/Dry Rot
    Stubble Light
    Bead Damage/Bent/Chipped
    Blistering-SW/Liner or Face
    Casing Cracks
    Repairs Completed None
    Warranty 2 Year Black Gold Warranty
    Mfg Date Code 2023
    Required Product None
    Specifications
    Stock No. NTS-168925
    Brand Alliance
    Model/Style A-350 Row Crop
    Tread Style (R-1) Agricultural Regular Tread
    Tire Size 270/95R54
    Rim Width 10", 8.25", 8.38", 8.5", 8.75", 8", 9.25", 9.38", 9.5", 9.75", 9.88", 9"
    Preferred Rim
    RCI Group 46 (71.41" - 75.25")