Stock Number: NTS-161626
USED WHEEL
https://store.ntstiresupply.com/web/image/product.template/161626/image_1920?unique=79796cd
Not Available For Sale
/ea
    This combination does not exist.
    Availability
    4 Available for pickup now at Redwood Falls, MN
    Shipping & Delivery
    Nationwide shipping is available for this item.
    Conditions
    Condition Notes
    Condition Grade B
    GRADE A
    NOTE: Tread remaining does not affect the product’s Condition grade.
    GRADE B
    GRADE C
    Specifications
    Stock No. NTS-161626
    Brand Wold Wheel
    Model/Style Implement
    Rim Design
    Rim Diameter 16.1"
    Rim Width 14"
    Paint Color Case IH Silver Mist
    Weight Holes No
    Flange Reinforcement No
    Valve Guard Yes
    Valve Hole Location
    Weight 60.0
    Diameter 18.6
    Width 15.5
    Disc Thickness 0.375
    Wheel Offset 0.625
    Rim Backside 8.375
    Rim Frontside 6.75
    Rim Inside Diameter 0.0
    Drop Center Width
    Casting Diameter 0.0
    Rim Material Thickness 0.0
    Valve Hole Diameter
    Bolt Hole Quantity 8
    Bolt Circle Diameter 8.0
    Bolt Hole Size 16MM(5/8") Stud