Stock Number: NTS-161557
USED TIRE
https://store.ntstiresupply.com/web/image/product.template/161557/image_1920?unique=85150cd
Not Available For Sale
/ea
    This combination does not exist.
    Availability
    1 Available for pickup now at Redwood Falls, MN
    Shipping & Delivery
    Nationwide shipping is available for this item.
    Conditions
    Condition Notes
    Condition Grade B
    GRADE A
    NOTE: Tread remaining does not affect the product’s Condition grade.
    GRADE B
    GRADE C
    Tread Depth Remaining 99%
    Chips/Chunking/Cuts Light
    Road Wear None
    Weathering/Dry Rot None
    Stubble None
    Bead Damage/Bent/Chipped None
    Blistering-SW/Liner or Face None
    Casing Cracks None
    Repairs Completed None
    Warranty 2 Year Black Gold Warranty
    Mfg Date Code 2016
    Required Product Sealant
    Specifications
    • Traction
    • Self-cleaning and excellent wear resistance
    • High load capacity and low soil compaction
    Stock No. NTS-161557
    Brand Trelleborg
    Model/Style TM600
    Tread Style (R-1W) Agricultural Deep Tread/Wet Soil
    Tire Size 460/85R30
    Rim Width 15.5", 15", 16"
    Preferred Rim
    RCI Group 42 (57.81" - 61.00")