650/65R38 Malhotra(MRL) RRT 500 Farm XTREME R-1W 171D/174A8 100%
Stock Number:
MRL35900200TL
NEW
TIRE
Availability
10
Available for pickup
now at Redwood Falls, MN
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
RRT 500 FARMRM XTREME-85 is mainly for soil tillage and both field and road transport as well as for spreading operations. Extra reinforced carcass and cut resistance compound provide extended life. MRL special tread design with fusion layered technology lug pattern provides extra life and ensures reduced soil compaction.
| Stock No. | MRL35900200TL |
| Brand | Malhotra(MRL) |
| Model/Style | RRT 500 Farm XTREME |
| Tread Style | (R-1W) Agricultural Deep Tread/Wet Soil |
| Tire Size | 650/65R38 |
| Rim Width | 18", 20" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 46 (71.41" - 75.25") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 498.0 |
| Diameter | 71.3 |
| Width | 25.4 |
| Rolling Circumference | 215.9 |
| Static Load Radius | 32.7 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 171D, 174A8 |
| Load Limit Single | 14800 lbs / 6713 kgs |
| Load Limit Dual | 13024 lbs / 5907 kgs |
| Load Limit Triple | 12136 lbs / 5504 kgs |
| Max PSI | 35 |