11L-16 Malhotra(MRL) MIT 295 F-3 F (12 Ply), 116A8 100%
Stock Number:
MRL02712037TL
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
- Good Traction in all weather conditions.
- Good self-cleaning properties.
- Strong and sturdy heavy duty nylon plies
- Cuts and cracks resistant tread compound
- Longer service durability.
- Increased service life.
| Stock No. | MRL02712037TL |
| Brand | Malhotra(MRL) |
| Model/Style | MIT 295 |
| Tread Style | (F-3) Industrial Traction Tread |
| Tire Size | 11L-16 |
| Rim Width | 8" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 31 (32.66" - 34.35") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 52.0 |
| Diameter | 33.0 |
| Width | 11.0 |
| Rolling Circumference | 96.0 |
| Static Load Radius | 15.0 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | F (12 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | 116A8 |
| Load Limit Single | 2760 lbs / 1251 kgs |
| Load Limit Dual | 2428 lbs / 1101 kgs |
| Load Limit Triple | 2263 lbs / 1026 kgs |
| Max PSI | 64 |