11L-16 Harvest King Premium Backhoe F-3 F (12 Ply), 100%
Stock Number:
HBH57
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Harvest King's Premium Backhoe F3 tire is an industrial front tire designed to provide maximum service for use on backhoes, forklifts and mowing equipment. Featuring a tubeless nylon cord body and multi-rib design, the tire offers excellent handling, control, and roadability along with superb resistance to cuts and tears. Its large footprint and deep grooves promote a long and even wear life, as well as provide exceptional traction and control in a variety of soil conditions while minimizing soil compaction.
- Tubeless nylon cord body
- Large footprint and deep grooves
- Multi-rib design
| Stock No. | HBH57 |
| Brand | Harvest King |
| Model/Style | Premium Backhoe |
| Tread Style | (F-3) Industrial Traction Tread |
| Tire Size | 11L-16 |
| Rim Width | 8" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 30 (31.01" - 32.65") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 43.0 |
| Diameter | 31.7 |
| Width | 10.5 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 0.0 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | F (12 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | |
| Load Limit Single | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Dual | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Triple | 0 lbs / 0 kgs |
| Max PSI | 64 |