20.8R50 Titan Farm Grizz LSW49H Radial R-1W 155A8 100%
Stock Number:
G9H852
NEW
TIRE
LSW
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
| Stock No. | G9H852 |
| Brand | Titan Farm |
| Model/Style | Grizz LSW49H Radial |
| Tread Style | (R-1W) Agricultural Deep Tread/Wet Soil |
| Tire Size | 20.8R50 |
| Rim Width | 0" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 47 (75.26" - 79.30") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 478.47 |
| Diameter | 76.2 |
| Width | 0.0 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 34.9 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 155A8 |
| Load Limit Single | 8550 lbs / 3878 kgs |
| Load Limit Dual | 7524 lbs / 3412 kgs |
| Load Limit Triple | 7011 lbs / 3180 kgs |
| Max PSI | 24 |