440/55R18 Goodyear Farm Implement Radial FS24 I-1 137A8 100%
Stock Number:
FS2293
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Agricultural Radial I-1 Multi-Ribbed Implement tire for Free Rolling Wheels.
- Large contact patch with the ground
- Radial belts under the tread
- Round shoulders
- Highway appearing tread design
- For excellent stability
- Excellent puncture resistance and longer tread life
- Low rolling resistance
- Smooth running on the road
| Stock No. | FS2293 |
| Brand | Goodyear Farm |
| Model/Style | Implement Radial FS24 |
| Tread Style | (I-1) Agricultural Rib Implement |
| Tire Size | 440/55R18 |
| Rim Width | 14" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 33 (36.21" - 38.20") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 88.9 |
| Diameter | 37.1 |
| Width | 15.7 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 16.7 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 137A8 |
| Load Limit Single | 5080 lbs / 2304 kgs |
| Load Limit Dual | 4470 lbs / 2027 kgs |
| Load Limit Triple | 4165 lbs / 1889 kgs |
| Max PSI | 73 |