18.4-26 Speedways SW-333 R-3 F (12 Ply), 100%
Stock Number:
DW01FLSS
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Drive wheel R-3 Tyres
- Tread specially designed to give minimum ground disturbance
- Suitable for use on orchards, soft soil, road construction and similar applications
| Stock No. | DW01FLSS |
| Brand | Speedways |
| Model/Style | SW-333 |
| Tread Style | (R-3) Agricultural Shallow Turf Tread |
| Tire Size | 18.4-26 |
| Rim Width | 16" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 41 (54.96" - 57.80") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 211.0 |
| Diameter | 56.3 |
| Width | 18.5 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 25.0 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | F (12 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | |
| Load Limit Single | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Dual | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Triple | 0 lbs / 0 kgs |
| Max PSI | 33 |