16.00R25 BKT Tires Earthmax SR 431 E-4 177B 100%
Stock Number:
94062386
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
EARTHMAX SR 431 (E-4) is an All Steel tire specially designed for rigid haul trucks operating in severe mining conditions (surface and underground mines). The non-directional tread pattern ensures excellent traction and stability. The tire features a strong All Steel casing and a special tread compound providing extraordinary cut and chip resistance as well as a long service life even in rocky, abrasive and harsh environments.
- Cut and Chip Resistance
- Durability
- Stability
- Traction
| Stock No. | 94062386 |
| Brand | BKT Tires |
| Model/Style | Earthmax SR 431 |
| Tread Style | (E-4) Earthmover Rock Deep Tread |
| Tire Size | 16.00R25 |
| Rim Width | 11.25" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 42 (57.81" - 61.00") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 642.0 |
| Diameter | 60.3 |
| Width | 17.8 |
| Rolling Circumference | 183.0 |
| Static Load Radius | 28.1 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 177B |
| Load Limit Single | 16100 lbs / 7302 kgs |
| Load Limit Dual | 14168 lbs / 6426 kgs |
| Load Limit Triple | 13202 lbs / 5988 kgs |
| Max PSI | 102 |