650/55R26.5 BKT Tires FL 630 Super HF-2 178D 100%
Stock Number:
94048953
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
FL 630 SUPER is a flotation tire suitable for field and road applications with trailers, tankers and spreaders. Its resistant structure provides excellent traction and perfect grip even in bends and when maneuvering, while a reinforced bead and steel belts ensure enhanced durability.
- Durability
- Excellent Flotation
- Field Protection
- Self-Cleaning
- Traction
| Stock No. | 94048953 |
| Brand | BKT Tires |
| Model/Style | FL 630 Super |
| Tread Style | (HF-2) High Flotation Regular Tread |
| Tire Size | 650/55R26.5 |
| Rim Width | 20" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 40 (52.31" - 54.95") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 348.0 |
| Diameter | 54.7 |
| Width | 25.4 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 24.7 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 178D |
| Load Limit Single | 16500 lbs / 7484 kgs |
| Load Limit Dual | 14520 lbs / 6586 kgs |
| Load Limit Triple | 13530 lbs / 6137 kgs |
| Max PSI | 87 |