23.1-34 BKT Tires TR 273 Drive R-2 E (10 Ply), 150A8 100%
Stock Number:
94045730
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
TR 273 is a tractor tire suitable for soil tillage and specifically designed to provide maximum performance on wet and moist soil. In these soil conditions, a tire is required to offer superior grip and enhanced self-cleaning properties. TR 273 perfectly meets all these characteristics.
- Cut and Chip Resistance
- Durability
- For Muddy Ground
- Self-Cleaning
- Traction
| Stock No. | 94045730 |
| Brand | BKT Tires |
| Model/Style | TR 273 Drive |
| Tread Style | (R-2) Agricultural Rice and Cane Extra Deep Tread |
| Tire Size | 23.1-34 |
| Rim Width | 20" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 46 (71.41" - 75.25") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TT) Tubetype |
| Weight | 428.0 |
| Diameter | 72.8 |
| Width | 23.2 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 32.8 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | E (10 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | 150A8 |
| Load Limit Single | 7400 lbs / 3356 kgs |
| Load Limit Dual | 6512 lbs / 2953 kgs |
| Load Limit Triple | 6068 lbs / 2752 kgs |
| Max PSI | 20 |