29.5R25 BKT Tires Earthmax SR 55 L-5 216A2 100%
Stock Number:
94044160
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
EARTHMAX SR 55 is an All Steel radial tire specially designed for loaders, dozers and load haul dumps operating in the most severe underground mining operations, and at scrapyards. Thanks to excellent cut protection resulting from the extra-deep and smooth tread design, EARTHMAX SR 55 is able to achieve peak productivity with reduced downtime along with excellent durability. Equipment operators will also appreciate extraordinary stability and traction.
- Cut Resistance
- Durability
- Stability
- Traction
| Stock No. | 94044160 |
| Brand | BKT Tires |
| Model/Style | Earthmax SR 55 |
| Tread Style | (L-5) Loader and Dozer Rock Extra Deep Tread |
| Tire Size | 29.5R25 |
| Rim Width | 25" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 47 (75.26" - 79.30") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 2227.0 |
| Diameter | 75.3 |
| Width | 30.6 |
| Rolling Circumference | 226.6 |
| Static Load Radius | 33.9 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 216A2 |
| Load Limit Single | 49400 lbs / 22407 kgs |
| Load Limit Dual | 43472 lbs / 19718 kgs |
| Load Limit Triple | 40508 lbs / 18374 kgs |
| Max PSI | 94 |