900/60R32 BKT Tires Agrimax Teris R-1 181A8 100%
Stock Number:
94029723
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Agricultural Radial tire Designed for the most Modern Harvesting Equipment where Flotation and Reduced Soil Compaction is extremely important.
- Casing design, coupled with large footprint area
- New design sidewall protector
- Multiple layers of polyester belts
- Guarantees heavy load carrying capacity at low pressure
- Protects tire from damage
- Provide exceptional stability, handling and riding comfort
| Stock No. | 94029723 |
| Brand | BKT Tires |
| Model/Style | Agrimax Teris |
| Tread Style | (R-1) Agricultural Regular Tread |
| Tire Size | 900/60R32 |
| Rim Width | 27", 28", 30" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 46 (71.41" - 75.25") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 880.0 |
| Diameter | 74.5 |
| Width | 34.9 |
| Rolling Circumference | 227.4 |
| Static Load Radius | 33.0 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 181A8 |
| Load Limit Single | 18200 lbs / 8255 kgs |
| Load Limit Dual | 16016 lbs / 7264 kgs |
| Load Limit Triple | 14924 lbs / 6769 kgs |
| Max PSI | 46 |