560/60R22.5 BKT Tires FL 630 Plus HF-2 161D 100%
Stock Number:
94029280
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Agricultural Radial farm and road flotation tires suitable for applications such as free rolling and drive wheel.
- Non-directional tread design
- Higher non-skid depth
- Wide foot print area
- Aggressive shoulder area
- Enables higher traction forces in both drive directions
- Gives extra life
- Suitable for soft soil conditions
- Excellent self cleaning properties
| Stock No. | 94029280 |
| Brand | BKT Tires |
| Model/Style | FL 630 Plus |
| Tread Style | (HF-2) High Flotation Regular Tread |
| Tire Size | 560/60R22.5 |
| Rim Width | 16", 17", 18", 20" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 38 (46.96" - 49.65") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 249.0 |
| Diameter | 49.0 |
| Width | 21.4 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 21.7 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 161D |
| Load Limit Single | 10200 lbs / 4626 kgs |
| Load Limit Dual | 8976 lbs / 4071 kgs |
| Load Limit Triple | 8364 lbs / 3793 kgs |
| Max PSI | 58 |