23.5R25 Aeolus A2207 E-4 185B 100%
Stock Number:
807698
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
| Stock No. | 807698 |
| Brand | Aeolus |
| Model/Style | A2207 |
| Tread Style | (E-4) Earthmover Rock Deep Tread |
| Tire Size | 23.5R25 |
| Rim Width | |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 44 (64.36" - 67.70") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 866.4 |
| Diameter | 65.0 |
| Width | 23.6 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 29.3 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 185B |
| Load Limit Single | 20400 lbs / 9253 kgs |
| Load Limit Dual | 17952 lbs / 8142 kgs |
| Load Limit Triple | 16728 lbs / 7587 kgs |
| Max PSI | 76 |