14.00R25 Aeolus A2235 E-2 170E 100%
Stock Number:
806738
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
| Stock No. | 806738 |
| Brand | Aeolus |
| Model/Style | A2235 |
| Tread Style | (E-2) Earthmover Traction Tread |
| Tire Size | 14.00R25 |
| Rim Width | 10" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 40 (52.31" - 54.95") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 394.6 |
| Diameter | 53.9 |
| Width | 15.0 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 25.2 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 170E |
| Load Limit Single | 13200 lbs / 5987 kgs |
| Load Limit Dual | 11616 lbs / 5268 kgs |
| Load Limit Triple | 10824 lbs / 4909 kgs |
| Max PSI | 100 |