26.5-25 Titan OTR LD250S L-5S (32 Ply), 206A2 100%
Stock Number:
6SUW27
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
| Stock No. | 6SUW27 |
| Brand | Titan OTR |
| Model/Style | LD250S |
| Tread Style | (L-5S) Loader and Dozer Smooth Extra Deep Tread |
| Tire Size | 26.5-25 |
| Rim Width | |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 46 (71.41" - 75.25") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 1609.0 |
| Diameter | 71.84 |
| Width | 27.95 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 32.1 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | (32 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | 206A2 |
| Load Limit Single | 37500 lbs / 17009 kgs |
| Load Limit Dual | 33000 lbs / 14968 kgs |
| Load Limit Triple | 30750 lbs / 13948 kgs |
| Max PSI | 80 |