26.5-25 Titan Farm LD250 L-5 (26 Ply), 202A2 100%
Stock Number:
6DAT27
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
| Stock No. | 6DAT27 |
| Brand | Titan Farm |
| Model/Style | LD250 |
| Tread Style | (L-5) Loader and Dozer Rock Extra Deep Tread |
| Tire Size | 26.5-25 |
| Rim Width | |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 46 (71.41" - 75.25") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 1292.0 |
| Diameter | 71.7 |
| Width | 27.83 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 31.95 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | (26 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | 202A2 |
| Load Limit Single | 33100 lbs / 15013 kgs |
| Load Limit Dual | 29128 lbs / 13212 kgs |
| Load Limit Triple | 27142 lbs / 12311 kgs |
| Max PSI | 65 |