13.00-24 Carlisle CSL66 G-2/L-2 H (16 Ply), 100%
Stock Number:
6A06602
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Agricultural/Construction Large Diameter OTR tires for Heavy Duty, Large Tractor Applications. "TG" - Off-the-Road tire for use on Rims having bead seats with nominal +0.188" diameter (not for highway service).
- Center lug design with specific tread compounds
- Non-Highway (NHS) service
- Provides steering stability in soft ground
- Optimum traction performance in any condition
| Stock No. | 6A06602 |
| Brand | Carlisle |
| Model/Style | CSL66 |
| Tread Style | (G-2) Grader Traction Tread, (L-2) Loader and Dozer Traction Tread |
| Tire Size | 13.00-24 |
| Rim Width | 8.25", 8.38", 8.5", 8.75", 8", 9" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 39 (49.66" - 52.30") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 153.4 |
| Diameter | 50.39 |
| Width | 13.19 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 22.4 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | H (16 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | |
| Load Limit Single | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Dual | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Triple | 0 lbs / 0 kgs |
| Max PSI | 58 |