425/55R17 Alliance 570 Industrial Radial R-4 140B 100%
Stock Number:
57010020
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Alliance 570 is an agro-industrial tire
- Robust polyester construction with additional steel belts
- Tread pattern designed for both hard and muddy surfaces
- Wide tread profile
- Special compounds
- Designed for high-speed operation
- Excellent protection against damages
- Comfortable ride on hard surfaces and superior traction on muddy terrains
- Even pressure distribution for optimal engine performance and fuel efficiency
- Longer tire life
- Excellent durability and high productivity
| Stock No. | 57010020 |
| Brand | Alliance |
| Model/Style | 570 Industrial Radial |
| Tread Style | (R-4) Agricultural Industrial Tractor |
| Tire Size | 425/55R17 |
| Rim Width | 13" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 32 (34.36" - 36.20") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 112.0 |
| Diameter | 35.0 |
| Width | 16.7 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 15.6 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 140B |
| Load Limit Single | 5520 lbs / 2503 kgs |
| Load Limit Dual | 4857 lbs / 2203 kgs |
| Load Limit Triple | 4526 lbs / 2053 kgs |
| Max PSI | 51 |