8-16 Galaxy AG Star R-1 C (6 Ply), 100%
Stock Number:
535213
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
The Agri-Star is designed with a graduated long-bar tread pattern. This bar is designed to give the shoulder an approximate 30 degree angle while the center shifts to a 45 degree angle. Utilizing this design creates a tire that gives great traction in the fields, yet wears well on road applications. The Agri-Star has been designed with Galaxy's mud-breakers. These mud-breakers enhance the ejection of dirt and mud from the tread area, improve traction and increase pulling power.
- Designed with a graduated long bar to give the shoulder an approx. 30 degree angle whilst the center shifts to a 45 degree angle
- Galaxy Mud-breakers
- Gives great traction in the fields, yet wears well on road applications
- Enhance the ejection of dirt and mud from the tread area, increasing traction and pulling power
| Stock No. | 535213 |
| Brand | Galaxy |
| Model/Style | AG Star |
| Tread Style | (R-1) Agricultural Regular Tread |
| Tire Size | 8-16 |
| Rim Width | 6" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 30 (31.01" - 32.65") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 33.3 |
| Diameter | 31.3 |
| Width | 8.1 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 14.1 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | C (6 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | |
| Load Limit Single | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Dual | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Triple | 0 lbs / 0 kgs |
| Max PSI | 28 |