710/70R42 Galaxy Earth Pro Radial 700 R-1W 173B 100%
Stock Number:
505020
NEW
TIRE
Availability
2
Available for pickup
now at Redwood Falls, MN
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Agricultural R-1W Rear Tractor Deep Tread Radial tire.
- Lower angle at shoulder
- Pads between the lugs
- Reinforced lug and bead areas and improved tread compound
- For smooth ride, long wear and self cleaning
- For traction
- Act as mud breakers
- Provide exceptional working life
| Stock No. | 505020 |
| Brand | Galaxy |
| Model/Style | Earth Pro Radial 700 |
| Tread Style | (R-1W) Agricultural Deep Tread/Wet Soil |
| Tire Size | 710/70R42 |
| Rim Width | 23" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 48 (79.31" - 83.65") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 706.0 |
| Diameter | 81.1 |
| Width | 29.1 |
| Rolling Circumference | 243.2 |
| Static Load Radius | 36.9 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 173B |
| Load Limit Single | 14300 lbs / 6486 kgs |
| Load Limit Dual | 12584 lbs / 5708 kgs |
| Load Limit Triple | 11726 lbs / 5318 kgs |
| Max PSI | 35 |