480/80R46 Goodyear Farm Super Traction Radial R-1W 168A8 100%
Stock Number:
4TR647
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Agricultural Radial R-1W Rear Tractor Drive Wheel tire For Applications in Heavy, Wet Soil Conditions.
- 45 degree tread lug angles
- Up to 25% deeper than conventional R-1 tires
- Promotes self-cleaning tread action
| Stock No. | 4TR647 |
| Brand | Goodyear Farm |
| Model/Style | Super Traction Radial |
| Tread Style | (R-1W) Agricultural Deep Tread/Wet Soil |
| Tire Size | 480/80R46 |
| Rim Width | 16" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 47 (75.26" - 79.30") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 469.0 |
| Diameter | 76.5 |
| Width | 18.9 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 24.8 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 168A8 |
| Load Limit Single | 12300 lbs / 5579 kgs |
| Load Limit Dual | 10824 lbs / 4909 kgs |
| Load Limit Triple | 10086 lbs / 4574 kgs |
| Max PSI | 58 |