900/50R42 Goodyear Farm Special Sure Grip Radial TD8 R-2 180A8 100%
Stock Number:
4TD6B7
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Agricultural R-2 Radial Extra-Deep Tread tire Suitable for Soft, Moist Soil. Designed for Cotton Pickers.
- Twice the tread depth of conventional R-1 tires
- Open faced tread design
- Extra lug bracing
- Provides extra bite in soft, moist soil
- Provides durability and strength
| Stock No. | 4TD6B7 |
| Brand | Goodyear Farm |
| Model/Style | Special Sure Grip Radial TD8 |
| Tread Style | (R-2) Agricultural Rice and Cane Extra Deep Tread |
| Tire Size | 900/50R42 |
| Rim Width | 30" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 48 (79.31" - 83.65") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 1052.0 |
| Diameter | 80.8 |
| Width | 34.9 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 34.8 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 180A8 |
| Load Limit Single | 17600 lbs / 7983 kgs |
| Load Limit Dual | 15488 lbs / 7025 kgs |
| Load Limit Triple | 14432 lbs / 6546 kgs |
| Max PSI | 46 |