7.50-16 Goodyear Farm Tru Trac SL F-2 C (6 Ply), 100%
Stock Number:
462283GY
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Best for handling heavy loads on hard-packed surfaces
- Offers excellent load distribution and flotation
- Features a nylon carcass, durable tread compound and bead rim shield
| Stock No. | 462283GY |
| Brand | Goodyear Farm |
| Model/Style | Tru Trac SL |
| Tread Style | (F-2) Agricultural Three Rib |
| Tire Size | 7.50-16 |
| Rim Width | 5.5" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 30 (31.01" - 32.65") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TT) Tubetype |
| Weight | 29.0 |
| Diameter | 31.6 |
| Width | 8.6 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 14.7 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | C (6 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | |
| Load Limit Single | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Dual | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Triple | 0 lbs / 0 kgs |
| Max PSI | 44 |