440/80R28 Goodyear Farm Radial IT520 R-4 156A8 100%
Stock Number:
4524G3
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Agricultural Radial R-4 Rear Tractor Drive tire for Industrial Tractor Applications.
- High void to lug ratio
- Reinforced lugs and deep tread depth
- For deeper grip and extended wear
- Provide outstanding soft soil traction
| Stock No. | 4524G3 |
| Brand | Goodyear Farm |
| Model/Style | Radial IT520 |
| Tread Style | (R-4) Agricultural Industrial Tractor |
| Tire Size | 440/80R28 |
| Rim Width | 0" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 39 (49.66" - 52.30") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 255.0 |
| Diameter | 51.7 |
| Width | 0.0 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 23.1 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 156A8 |
| Load Limit Single | 8800 lbs / 3991 kgs |
| Load Limit Dual | 7744 lbs / 3512 kgs |
| Load Limit Triple | 7216 lbs / 3273 kgs |
| Max PSI | 46 |