380/90R46 Alliance AGRISTAR II ROW CROP R-1W 173D/170E 100%
Stock Number:
45045032
NEW
TIRE
Availability
0
Available for pickup
now at Redwood Falls, MN
6
Available for pickup
by
Friday, June 05
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
The Alliance Agri Star II - Row Crop is designed with driver comfort as a top priority.
- Dual-step tie bars
- 5-spoke sidewal
- Reliable performance on all terrains
- It offers effortless mobility and superior roadability
- Provide efficient self-cleaning
- Ensures durability and style
- Ensuring comfort every mile.
- Enhanced by its polyester casing for stability and high load capacity
| Stock No. | 45045032 |
| Brand | Alliance |
| Model/Style | AGRISTAR II ROW CROP |
| Tread Style | (R-1W) Agricultural Deep Tread/Wet Soil |
| Tire Size | 380/90R46 |
| Rim Width | |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 46 (71.41" - 75.25") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 0.0 |
| Diameter | 72.9 |
| Width | 15.0 |
| Rolling Circumference | 222.5 |
| Static Load Radius | 34.1 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 173D, 170E |
| Load Limit Single | 14300 lbs / 6486 kgs |
| Load Limit Dual | 12584 lbs / 5708 kgs |
| Load Limit Triple | 11726 lbs / 5318 kgs |
| Max PSI | 90 |