380/70R24 Mitas HC70 R-1W 128A8 100%
Stock Number:
4006341240000
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Low operating costs thanks to minimised slip, plus gentle ground handling through high load capacity.
- Deep lugs and outstanding self cleaning
- Wide tire shoulders
- Rounded shoulder design and lug edges
- Comfortable, safe road performance, thanks to wide tire shoulders
- Particularly gentle handling of grassland through rounded shoulder design and lug edges.
| Stock No. | 4006341240000 |
| Brand | Mitas |
| Model/Style | HC70 |
| Tread Style | (R-1W) Agricultural Deep Tread/Wet Soil |
| Tire Size | 380/70R24 |
| Rim Width | 12" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 37 (44.61" - 46.95") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 149.0 |
| Diameter | 46.9 |
| Width | 15.6 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 21.0 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 128A8 |
| Load Limit Single | 3960 lbs / 1796 kgs |
| Load Limit Dual | 3484 lbs / 1580 kgs |
| Load Limit Triple | 3247 lbs / 1472 kgs |
| Max PSI | 23 |