800/50R34 Alliance 388 Flotation Radial I-2 168D 100%
Stock Number:
38830350
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Radial Flotation Implement tire Designed to Meet Severe Agricultural Applications Ranging from Spreaders to Special Trailers (e.g. For Sugar Cane Production and Implements).
- Moderate traction directional tread pattern
- Large soil contact area
- Strong rounded lugs
- Low inflation pressure
- Dense lug distribution around the tire
- Provides an excellent grip characteristic
- Efficient self-cleaning
- Promises low ground pressure thus minimizing soil compaction and damage
- Enables smooth and efficient transport on the roads
| Stock No. | 38830350 |
| Brand | Alliance |
| Model/Style | 388 Flotation Radial |
| Tread Style | (I-2) Agricultural Implement Moderate Tread |
| Tire Size | 800/50R34 |
| Rim Width | 25" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 44 (64.36" - 67.70") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 470.0 |
| Diameter | 65.3 |
| Width | 31.5 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 29.4 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 168D |
| Load Limit Single | 12300 lbs / 5579 kgs |
| Load Limit Dual | 10824 lbs / 4909 kgs |
| Load Limit Triple | 10086 lbs / 4574 kgs |
| Max PSI | 35 |