900/60R32 Alliance 375 Agristar R-1W 185A8 100%
Stock Number:
37551435
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Agricultural Combine / Harvester R1-W tire. The Main Application of 375 series being Vegetable Harvesters (Potato and Sugar beet Combines), Grain Harvesters, Big spreaders and High Load Capacity Driven Equipment.
- Aggressive R-1W tread pattern with sharp shoulders
- High traction capabilities and minimum possible slippage
- Special steel belts construction
- Stubble Guard tread rubber compound
- Enables excellent grip
- Promises constant travel speed necessary for proper harvesting operations
- For a long and efficient lifetime
| Stock No. | 37551435 |
| Brand | Alliance |
| Model/Style | 375 Agristar |
| Tread Style | (R-1W) Agricultural Deep Tread/Wet Soil |
| Tire Size | 900/60R32 |
| Rim Width | 27" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 46 (71.41" - 75.25") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 948.0 |
| Diameter | 75.0 |
| Width | 35.8 |
| Rolling Circumference | 223.3 |
| Static Load Radius | 33.2 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 185A8 |
| Load Limit Single | 20400 lbs / 9253 kgs |
| Load Limit Dual | 17952 lbs / 8142 kgs |
| Load Limit Triple | 16728 lbs / 7587 kgs |
| Max PSI | 36 |