VF800/65R32 Alliance 375 Agristar (VF) R-1W 181D 100%
Stock Number:
37533605
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Agricultural Combine / Harvester R1-W Radial VF (Very High Flotation) tire.
- Tread pattern and lug design
- Durable and elastic sidewalls and special stubble guard tread rubber compound
- Enable a comfortable and smooth ride on hard surfaces high traction and excellent off-road self-cleaning abilities
- Contributes to long and efficient work life on harvesters
| Stock No. | 37533605 |
| Brand | Alliance |
| Model/Style | 375 Agristar (VF) |
| Tread Style | (R-1W) Agricultural Deep Tread/Wet Soil |
| Tire Size | 800/65R32 |
| Rim Width | 27" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 46 (71.41" - 75.25") |
| Casing Technology | (VF) Very High Flexion |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 734.0 |
| Diameter | 72.8 |
| Width | 31.7 |
| Rolling Circumference | 214.0 |
| Static Load Radius | 31.8 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 181D |
| Load Limit Single | 18200 lbs / 8255 kgs |
| Load Limit Dual | 16016 lbs / 7264 kgs |
| Load Limit Triple | 14924 lbs / 6769 kgs |
| Max PSI | 29 |