5.90-15 Firestone Farm Implement Stubble Stomper I-1 B (4 Ply), 100%
Stock Number:
362034
NEW
TIRE
Most “Firestone” Fronts and Implement tires will be discontinued this year(2024) and replaced with the new Regency PLUS product line which has a more durable construction and higher stubble resistance. This tire only available while supplies last.
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
[I-1] Designed for free-rolling wheels on wagons and trailers.
- Cut-resistance sidewall reduces downtime
- Shock-fortified nylon-cord body resists impacts
- Specially formulated rubber resists weathering
- Stubble Stomper tires are designed with specially fortified rubber that stands tough against stubble punctures and tire erosion
| Stock No. | 362034 |
| Brand | Firestone |
| Model/Style | Farm Implement Stubble Stomper |
| Tread Style | (I-1) Agricultural Rib Implement |
| Tire Size | 5.90-15 |
| Rim Width | 4.5" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 26 (25.16" - 26.5") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 19.3 |
| Diameter | 26.0 |
| Width | 6.0 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 11.6 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | B (4 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | |
| Load Limit Single | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Dual | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Triple | 0 lbs / 0 kgs |
| Max PSI | 36 |