18.4R38 Alliance R-1 164B 100%
Stock Number:
35605981
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Agricultural Radial Tractor tire Designed for High-Powered Tractors.
- Reinforced lugs
- Reinforced bead area
- Improved tread compound
- For good traction
- Long tire life
- Lower fuel consumption
| Stock No. | 35605981 |
| Brand | Alliance |
| Model/Style | |
| Tread Style | (R-1) Agricultural Regular Tread |
| Tire Size | 18.4R38 |
| Rim Width | 0" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 45 (67.71" - 71.40") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 331.0 |
| Diameter | 0.0 |
| Width | 0.0 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 0.0 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 164B |
| Load Limit Single | 11000 lbs / 4989 kgs |
| Load Limit Dual | 9680 lbs / 4390 kgs |
| Load Limit Triple | 9020 lbs / 4091 kgs |
| Max PSI | 41 |