14/L-16.1 Firestone Champion Guide Grip HD 3-Rib F-2 D (8 Ply), 100%
Stock Number:
354449
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
[F-2] For a versatile fronts and implements tire with rugged Firestone construction, look to the Champion Guide Grip 3-Rib Tire. Its wide 3-rib design performs in all types of farming conditions. HD means "heavy duty" - an even tougher version of our popular Champion Guide Grip 3-Rib. Front tractor tire with wide three-rib design steers easily while resisting slippage. Self-cleaning tread for positive steering. Shock-fortified nylon-cord body resists impacts.
- Self-cleaning tread for positive steering and quick steering response
- Shock-fortified cord body resists snags and impacts
- Front tractor tire
- Specially fortified rubber resists stubble puncture and tire erosion
| Stock No. | 354449 |
| Brand | Firestone |
| Model/Style | Champion Guide Grip HD 3-Rib |
| Tread Style | (F-2) Agricultural Three Rib |
| Tire Size | 14L-16.1 |
| Rim Width | 14" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 34 (38.21" - 40.20") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 81.5 |
| Diameter | 38.8 |
| Width | 16.1 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 17.1 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | D (8 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | |
| Load Limit Single | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Dual | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Triple | 0 lbs / 0 kgs |
| Max PSI | 36 |