13.6-24 Alliance 337 Deep Lug R-1W D (8 Ply), 123A6 100%
Stock Number:
33700019
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Agricultural Bias R-1W+ Rear Tractor tire Suitable for Moist to Wet Soil Service.
- Multi-angled tread pattern
- Stepped lugs
- Superior tread compound and wide nose bar
- Features high NSD
- Shadow tie bar
- For on and off road suitability
- Help in improving traction
- Gives more life on the road
- For improved traction
- Adds strength to the lugs
| Stock No. | 33700019 |
| Brand | Alliance |
| Model/Style | 337 Deep Lug |
| Tread Style | (R-1W) Agricultural Deep Tread/Wet Soil |
| Tire Size | 13.6-24 |
| Rim Width | 11.25", 11.5", 11.75", 11", 12" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 38 (46.96" - 49.65") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TT) Tubetype |
| Weight | 131.0 |
| Diameter | 47.6 |
| Width | 13.6 |
| Rolling Circumference | 142.9 |
| Static Load Radius | 22.2 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | D (8 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | 123A6 |
| Load Limit Single | 3420 lbs / 1551 kgs |
| Load Limit Dual | 3009 lbs / 1364 kgs |
| Load Limit Triple | 2804 lbs / 1271 kgs |
| Max PSI | 29 |