6.00-12 Alliance 324 Farm Pro R-1 D (8 Ply), 80A6 100%
Stock Number:
32401120
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Agricultural Bias Rear Tractor R-1 tire Designed for Both On and Off Road Applications.
- Modern curved 45 degree design
- Rubber compound
- Wide nose bar
- Complete R-1 range offering available
- For both on and off road applications
- Provides superior traction during field operations
- Provides high resistance to cut growth
- Helps in delivering extra life on hard surfaces
| Stock No. | 32401120 |
| Brand | Alliance |
| Model/Style | 324 Farm Pro |
| Tread Style | (R-1) Agricultural Regular Tread |
| Tire Size | 6.00-12 |
| Rim Width | 4" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 25 (23.81" - 25.15") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TT) Tubetype |
| Weight | 16.0 |
| Diameter | 25.0 |
| Width | 6.5 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 11.2 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | D (8 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | 80A6 |
| Load Limit Single | 990 lbs / 449 kgs |
| Load Limit Dual | 871 lbs / 395 kgs |
| Load Limit Triple | 811 lbs / 367 kgs |
| Max PSI | 36 |